Scafandru contrabandist transportat la spital după ce a traversat înot Prutul şi a intrat în şoc hipotermic

Poliţiştii de frontieră din cadrul SPF Darabani - I.T.P.F. Iaşi au depistat un cetăţean român care a traversat înot râul Prut, îmbrăcat în costum de scafandru, încercând astfel să introducă ilegal în România, din Ucraina, mai multe colete cu ţigări. În momentul reţinerii celui în cauză, poliţiştii de frontieră au observat că bărbatul intra în şoc hipotermic, fapt pentru care a fost solicitată o ambulanţă care l-a transportat la spital, în prezent starea lui de sănătate fiind stabilă.
În data de 18 februarie a.c., pentru valorificarea unor informaţii, poliţişti de frontieră din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Darabani, judeţul Botoşani au declanşat o acţiune pe linia combaterii contrabandei cu ţigări în zona de competenţă. În jurul orelor 19:30, o patrulă a poliţiei de frontieră a observat, cu ajutorul aparaturii de vedere pe timp de noapte, o persoană care trecea înot râul Prut, din Ucraina în România, având asupra sa mai multe colete învelite în folie neagră. Imediat, echipajul Poliţiei de Frontieră Darabani s-a deplasat la faţa locului pentru identificarea celui în cauză.
În momentul reţinerii la malul românesc al râului Prut, bărbatul, îmbrăcat într-un costum negru impermeabil din neopren, specific scafandrilor, a intrat în şoc hipotermic, fapt pentru care poliţiştii de frontieră au chemat o ambulanţă, care l-a transportat la Spitalul Dorohoi pentru a i se acorda îngrijiri de specialitate.

„În prezent, starea de sănătate a celui în cauză, un cetăţean român, în vârstă de 33 de ani, domiciliat în judeţul Botoşani, este stabilă. În urma cercetării terenului au fost descoperite 15 colete, care conţineau 7.500 pachete cu ţigări, cu timbru de acciză R. Ucraina, în valoare de aproximativ 90.000 lei. Poliţiştii de frontieră au informat autorităţile din ţara vecină în vederea cercetării în comun a evenimentului şi au întocmit actele procedurale sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de contrabandă şi trecere frauduloasă a frontierei de stat” se arată într-un comunicat emis de subcomisar de poliţie Minodora Răcnea, purtător de cuvânt în cadrul STPF Botoşani.
Adauga un comentariu
Ultimele articole
ZN 2025 Un festival despre oameni și comunități

Între 31 iulie și 3 august, mii de participanți se vor aduna la Darabani pentru cea de-a 12-a ediție a festivalului Zilele Nordului, un eveniment care a reconfirmat rolul culturii ca motor de coeziune și dezvoltare în regiunea de nord-est a României.Organizat sub sloganul „Rădăcinile cresc”, festivalul va reuni patru zile de muzică live, artă contemporană, tururi tematice, gastronomie locală, sport montan și dezbateri despre viitorul comunităților mici din ... continuare »
COMENTARIUL SĂPTĂMÂNII Despre schimbare, utopii și ipocrizie

Duminică, 18 mai, s-a încheiat un ciclu electoral prelungit, după anularea alegerilor prezidențiale din noiembrie 2024. A fost, fără îndoială, anul în care societatea românească a transmis cel mai clar semnal de respingere a partidelor tradiționale. Lipsa reformelor reale, corupția în expansiune, haosul economic și promovarea liderilor incompetenți au împins PSD și PNL către un minim istoric al încrederii publice. Să ratezi de două ori intrarea în turul al ... continuare »
DRUMUL DE LA DARABANI SPRE COTROCENI Simion câștigă, la limită, și turul doi

Pe 18 mai 2025, românii au fost chemați pentru a-și alege președintele, după ce în urma rezultatelor din 5 mai s-au calificat în turul doi Nicușor Dan (independent) și George Simion (AUR). Campania electorală a căpătat uneori forme absurde după ce candidatul AUR a participat doar la o dezbatere electorală cu contracandidatul său deși a promis că va merge la toate televiziunile. Prezența la vot în județele Moldovei a ... continuare »
VEZI cine a câștigat primul tur al alegerilor prezidențiale la Darabani

Pe 4 mai 2025, românii au fost chemați din nou la urne pentru a-și alege președintele, după ce alegerile din toamna anului 2024 au fost anulate. Campania electorală a fost una foarte tensionată și a căpătat uneori accente grotești. Aceasta poate fi una din explicațiile prezenței scăzute la urne, mai ales în județe altădată fruntașe. Prezența la vot în județele Moldovei a fost foarte redusă. La Botoșani s-au ... continuare »
Mențiune pentru Darabani la Olimpiada Națională de Istorie

În perioada 14-18 aprilie 2025, la Piatra Neamț a avut loc Olimpiada Națională de Istorie, care a reunit în orașul de sub Pietricica 350 de elevi și 49 de cadre didactice din toată țara. Școala dărăbăneană a fost din nou la înălțime, elevii întorcându-se acasă cu o mențiune și cu dorința de a continua să performeze.Marți, 15 aprilie, la Colegiul Național „Pentru Rareș” din Piatra Neamț era mare forfotă. Elevi din toată țară așteptau să dea ... continuare »

Câteva imagini mai strălucite de la prima ediție a Maratonul Nordului din Botoșani.

Dărăbănenii se pot mândri cu încă un academician ”Gândul și sufletul meu se leagă…”
Daca doriti sa va spuneti parerea despre acest site, despre continutul sau, sau despre un subiect care va preocupa, nu ezitati sa ne lasati un mesaj in cartea de oaspeti!