Centrul Multifunctional de Sanatate, functional intr-o luna si jumatate?
După ce a trecut mai bine de un an de zile de la suspendarea activităţii Spitalului Orăşenesc Darabani, oraşul de pe malul Prutului ar putea avea din nou o unitate spitalicească de stat reprezentată de Centrul Multifuncţional de Sănătate (CMS). Cel puţin asta susţin, în campanie electorală, edilul şef Ghiorghi Burlacu şi preşedintele Consiliului Judeţean, Mihai Ţâbuleac. „Cel mai probabil, CMS va fi înfiinţat în anul electoral 2012, cu câteva luni înainte de alegeri” declara pentru Darabaneni.ro în luna decembrie a anului trecut, Lucian Irimia, fostul manager al spitalului. „Am primit undă verde de la Ministerul Sănătăţii pentru a face curăţenie în fostul Spital Orăşenesc, ca să deschidem Centrul Multifuncţional de Sănătate. Luni vin cei de la DSP pentru a stabili aşezarea paturilor. În maxim o lună şi jumătate trebuie să fie totul pus la punct” a precizat primarul Ghiorghi Burlacu.
„Vom face tot ce ne stă în putinţă pentru păstrarea destinaţiei pe care şi-o doresc oamenii, cu atât mai mult cu cât există spaţii, aparatură şi medici dispuşi să-şi desfăşoare activitatea în acest centru medical” a spus şi preşedintele CJ, Mihai Ţâbuleac (foto stânga). Dacă iniţial s-a propus ca viitoarea unitate sanitară să funcţioneze în clădirea fostei Policlinici, dr. Valerian Andrieş, managerul Spitalului Municipal Dorohoi, în subordinea căruia va funcţiona centrul medical, a participat împreună cu autorităţile locale la compartimentarea fostei secţii de Interne. Cel mai probabil, Centrul Multifuncţional de Sănătate din Darabani va avea 3 paturi pentru spitalizare de zi pentru Obstetrică-ginecologie, 5 de Pediatrie şi 7 pentru Interne, şi cabinetele specialităţilor respective.
12:20 pm Vineri, 25 Mai, 2012
7 Comentarii la “Centrul Multifunctional de Sanatate, functional intr-o luna si jumatate?”
Editorial
Poza saptamanii
Câteva imagini mai strălucite de la prima ediție a Maratonul Nordului din Botoșani.
Sondaj
Darabaneanul lunii

Dărăbănenii se pot mândri cu încă un academician ”Gândul și sufletul meu se leagă…”
Clipul lunii
Calendar Ortodox
Carte de Oaspeti
Daca doriti sa va spuneti parerea despre acest site, despre continutul sau, sau despre un subiect care va preocupa, nu ezitati sa ne lasati un mesaj in cartea de oaspeti!
Toate drepturile rezervate | Orice reproducere partiala sau integrala a continutului acestui site(fotografii sau texte) se pedepseste conform legilor in vigoare





Bravo primarului Burlacu si celorlalti care depun eforturi sa redeschida spitalul , defapt sa repare ce a stricat PDL-ul . Dar ce va mai spune tov. Arosoaie ? deja e terminat . Oricum Burlacu le da clasa la toti contracandidatii .
Praf in ochi cu redeschiderea spitalului in o luna si jumatate. Dureaza cam 3 - 4 luni sa se recupereze ceea ce au furat si distrus Burlacu si Irimia. Pentru a se deschide Centrul Multifunctional de Sanatate trebuie o MODERNIZARE SI AMENAJARE corespunzatoare a cladirii ceea ce va dura atat cat Burlacu si Irimia vor aduce, inapoi, cele instrainate legal sau NELEGAL.
Bai "che"spitalul vine inapoi datorita unor oameni de specialitate si responsabili si-i bine dar copacii taiati de idolul tau Burlacu,cine ii mai aduce inapoi?Ce-a facut Burlacu cu copacii din localitate nu a facut nimeni in lume.Tot omul planteaza int-o localitate un copac nu taie ca un criminal.Votati USL,la toate nivelile sa scapam de oportunisti si in special de molima pedelista.
Da da...votati burlacu...votati un om care se vinde pe cine stie cati bani lu garbaciu...poate nu stiti, dar domnu` GHIorGHI burlacu isi va vinde voturile lu garbaci daca iese arosoaie primu pe lista...mda, mare caracter si burlacu asta...face ce face si numai dupa bani umbla, numai sa`i fie lui bine, nu la lume...cu guvernare usl si primar pdl, oare ce se va alege de oraselul misterelor, Darabani?
aveti toti dreptate ghiorghi burlacu a taiat copacii din darabani.e un parc frumos,strazile datorita copacilor taiati de langa firele de curent nu mai tin umbra la drum si astfel nu mai este noroi sau glod.dar stimabilul domn inginer si mare iubitor de bunuri ale obstei darabanene ce a facut in 8 ani kat a fost primar?a vandut piata ,o bucata are ion nenisca,vasile florea,candidati usl ca si consilieri.a vandut casa de cultura ,islazul si-a facut cabana la esanca,apartament la iasi,vila la c-lung moldovenesc.va facut aku 4 ani si vb numai pentru liberalii din darabani ,gen relu criclevit,ing.gelu draguta,liviu andronic,cristi cretu,lucian florea,profesorul ignat ca-l huleau aku 4 ani si-l faceau pe arosoaie in toate felurile,hot,bandit,excroc si acu il pwwwpacesc in ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,ca sa ce?cretu si andronic i-a exclus de pe listele de consilieri.urmeaza criclevit si restul pnl-istilor sa-i excluda ,si-o sa vedeti adevarata fata a inginerului arosoaie cu clika sa .ramane de vandut spitalul de jos de copii si maternitatea si ce-a mai ramas din islazul darabanean bucurati-va,doar a-ti mancat 6000 de mici cruzi si spectacol
asa este dd...Arosoaie a vandut tot ce a fost, acum vine cu alta clica de alui sa mai ia si din fondurile europene ce se poate,ca de vandut nush ce ar mai putea vinde...doar sufletele noastre..aveti grija darabaneni pe ce mai puneti stampila..usl este ce a fost psd+pnl...deci nu avem oameni noi ,toti hotii vechi,bafta oamenilor de bine,
De ce in poza cu Ţâbuleac nu apare si doctorul Metler ?
Ultimele articole
Dialog despre istorie, mituri și realitate la Liceul „Dimitrie Cantemir” din Darabani
În cadrul manifestărilor dedicate aniversării Unirii Principatelor Române din 1859, Liceul „Dimitrie Cantemir” din Darabani, în parteneriat cu Institutul de Istorie „A.D. Xenopol” din Iași, organizează vineri, 23 ianuarie 2026, evenimentul intitulat „Eroi, legende și realități istorice”.Activitatea constă într-un dialog între istorici și elevi de liceu și are ca obiectiv stimularea reflecției critice asupra modului în care trecutul istoric este ... continuare »
ZN 2025 Un festival despre oameni și comunități
Între 31 iulie și 3 august, mii de participanți se vor aduna la Darabani pentru cea de-a 12-a ediție a festivalului Zilele Nordului, un eveniment care a reconfirmat rolul culturii ca motor de coeziune și dezvoltare în regiunea de nord-est a României.Organizat sub sloganul „Rădăcinile cresc”, festivalul va reuni patru zile de muzică live, artă contemporană, tururi tematice, gastronomie locală, sport montan și dezbateri despre viitorul comunităților mici din ... continuare »
COMENTARIUL SĂPTĂMÂNII Despre schimbare, utopii și ipocrizie
Duminică, 18 mai, s-a încheiat un ciclu electoral prelungit, după anularea alegerilor prezidențiale din noiembrie 2024. A fost, fără îndoială, anul în care societatea românească a transmis cel mai clar semnal de respingere a partidelor tradiționale. Lipsa reformelor reale, corupția în expansiune, haosul economic și promovarea liderilor incompetenți au împins PSD și PNL către un minim istoric al încrederii publice. Să ratezi de două ori intrarea în turul al ... continuare »
DRUMUL DE LA DARABANI SPRE COTROCENI Simion câștigă, la limită, și turul doi
Pe 18 mai 2025, românii au fost chemați pentru a-și alege președintele, după ce în urma rezultatelor din 5 mai s-au calificat în turul doi Nicușor Dan (independent) și George Simion (AUR). Campania electorală a căpătat uneori forme absurde după ce candidatul AUR a participat doar la o dezbatere electorală cu contracandidatul său deși a promis că va merge la toate televiziunile. Prezența la vot în județele Moldovei a ... continuare »
VEZI cine a câștigat primul tur al alegerilor prezidențiale la Darabani
Pe 4 mai 2025, românii au fost chemați din nou la urne pentru a-și alege președintele, după ce alegerile din toamna anului 2024 au fost anulate. Campania electorală a fost una foarte tensionată și a căpătat uneori accente grotești. Aceasta poate fi una din explicațiile prezenței scăzute la urne, mai ales în județe altădată fruntașe. Prezența la vot în județele Moldovei a fost foarte redusă. La Botoșani s-au ... continuare »