Vremea
Calendar Ortodox
Carte de Oaspeti

Daca doriti sa va spuneti parerea despre acest site, despre continutul sau, sau despre un subiect care va preocupa, nu ezitati sa ne lasati un mesaj in cartea de oaspeti!


Editorial
În 17 iulie Darabaneni.ro a împlinit 11 ani cu bune şi cu rele. Orice drum are un început, dar şi un sfârşit. Dumnevoastră, cititorii, dar mai ales Dumnezeu ne va îndruma calea în continuare. Tânăr și entuziast fiind, ai p... Darabaneni.ro…Cui mai folosesc astăzi?
" href="social/6-ani-de-darabaneni-roa-cui-mai-folosesc-astazi/">continuare
Horoscop
 

Costel Şoptică

A fost semnat contractul pentru proiectarea și execuția drumului Botoșani-Tg. Frumos

Vineri, 22 Mai, 2020

”Modernizarea drumului național Botoșani- Târgu Frumos este mai mult decât o necesitate, este o obligație față de toți botoșănenii. Iată că după numai jumătate de an de guvernare liberală, una dintre prioritățile ministrului Transportului este realizarea acestui tronson de drum atât de important pentru zona Moldovei. Pentru noi, liberalii, promisiunile înseamnă fapte concrete. Ani la rând, am susținut și am întreprins demersuri pentru bugetarea drumului ...  continuare »

Fara comentarii »

Liberalii dărăbăneni și-au prezentat candidatul la Primărie GALERIE FOTO

Vineri, 08 Noiembrie, 2019

”Vă mulțumesc din suflet pentru că ați fost alături de mine, alături de noi, că n-o să vă înșel niciodată așteptările, că trăiesc și muncesc în acest oraș și-mi doresc foarte, foarte mult ca acest oraș să meargă mai departe, să se dezvolte și ca toți locuitorii să se bucure și să se mândrească cu faptul că locuiesc în orașul Darabani…Am o fetiță de cinci anișori care învață, trăiește în orașul Darabani. Am să mă zbat pentru ea, dar ...  continuare »

Fara comentarii »

Primarul orașului Darabani: ”Nu mă regăsesc în politică…Chiar ne separă numai politica și partidele?” VEZI ce și-a propus Liviu Hrimiuc până la finalul mandatului

Luni, 14 Octombrie, 2019

Lui Liviu Hrimiuc, primarul orașului Darabani, i s-a cam acrit de politică. Edilul șef neagă apartenența la ALDE și își propune ca până la finalul mandatului său să ducă la bun sfârșit majoritatea proiectelor orașului, aflate în prezent în derulare. Hrimiuc nu își dorește un al doilea mandat de primar pentru că nu vrea să participe la jocurile politice actuale și crede că nu este compatibil cu modul cum se lucrează în prezent în administrația publică. ...  continuare »

Fara comentarii »

Șoptică, la bilanț: „Activitatea mea parlamentară din acest an s-a axat pe rezolvarea problemelor botoșănenilor”

Duminica, 31 Decembrie, 2017

Conform articolului 69, alin. (1) din Constituţia României, la capitolul „Mandatul reprezentativ”, „În exercitarea mandatului, deputaţii şi senatorii sunt în serviciul poporului.” Pe parcursul anului 2017, primul din această legislatură din Senatul României, mi-am coordonat întreaga activitate parlamentară, socială şi caritabilă în sprijinul oamenilor care m-au votat în înalta demnitate de senator. Am încercat, atât cât mi-a permis statutul funcţiei de ...  continuare »

Fara comentarii »

Acțiune pentru sănătate derulată de tinerii liberali la Darabani GALERIE FOTO

Sambata, 18 Noiembrie, 2017

Ca o continuare a acțiunii realizate săptămâna trecută de către femeile liberale din Organizația Municipală Botoșani, tinerii au relocat activitatea de testare gratuita a glicemiei în zona orașului Darabani. Astfel, pe parcursul a trei ore, în incinta Casei de Cultură, cu sprijinul dnului dr. Adrian Mețler, dărăbănenii au avut posibilitatea să-și verifice nivelul glicemiei și să fie informați cu privire la riscurile la care se supun, dacă regimul de ...  continuare »

Fara comentarii »

Un președinte de partid cere Guvernului măsuri concrete pentru reducerea contrabandei cu țigări

Sambata, 07 Octombrie, 2017

„Una dintre cauzele principale ale evaziunii fiscale şi a pierderilor veniturilor la bugetul de stat o constituie contrabanda cu ţigarete. Piaţa neagră a ţigărilor are o valoare uriaşă în România, iar specialiştii susţin că Regiunea Nord-Est este cea mai afectată de comerţul ilegal cu ţigarete. Judeţul Botoşani nu face excepţie de la această situaţie, aici ajungând produse de contrabandă atât din Ucraina, cât şi din Republica Moldova”, a argumentat ...  continuare »

Fara comentarii »

Șoptică vrea UNITATE dupa câștigarea președinției PNL Botoșani

Miercuri, 03 Mai, 2017

Am deosebita onoare de a conduce Organizaţia Judeţeană a PNL Botoşani, în urma alegerilor care au avut loc la sfârşitul săptămânii trecute. Mandatul de preşedinte al liberalilor botoşăneni mă obligă şi mă responsabilizează deopotrivă, deoarece m-am înscris în această competiţie din dorinţa de a demonstra că PNL Botoşani poate deveni prima formaţiune politică a judeţului în viitoarele confruntări electorale, anunță senatorul Costel Șoptică după ...  continuare »

Fara comentarii »

Liberalii botoşăneni şi-au ales noua conducere FOTO

Luni, 01 Mai, 2017

Începând de sâmbătă, 29 aprilie, Costel Şoptică este preşedintele PNL Botoşani, după ce l-a învins pe contracandidatul său, Cristian Achiţei. Primarul oraşului Darabani, Liviu Hrimiuc, va fi membru al Birioului Politic Judeţean. Liberalii i-au acordat lui Costel Şoptică 232 de voturi, în timp ce Cristian Achiţei a primit 200 din sufragii. “Trebuie să facem o echipă puternică şi cu toţii să ne aducem aportul. Mulţumesc d-lui Cristia ...  continuare »

Fara comentarii »

Un parlamentar spune că sprijină şi agricultorii din zonele sărace VEZI comunicatul

Duminica, 02 Aprilie, 2017

„În foarte multe judeţe din ţară, în general în cele sărace, principala sursă de venituri este obţinută, în zonele cu dezvoltare agricolă redusă, din producţia de ţuică. Aceşti mici producători de ţuică şi rachiuri susţin că prevederile Codului Fiscal îi discriminează în raport cu producătorii din alte state UE, iar eliminarea accizei pentru cantităţile destinate consumului propriu şi simplificarea autorizării cazanelor ar avea un impact social ...  continuare »

Fara comentarii »

Un senatorul liberal despre Alianţa PSD-ALDE: „Lanţul de iubire a început a rugini”

Joi, 23 Martie, 2017

Atât Partidul Social Democrat, cât şi partenerul său ALDE, sunt măcinate de dispute interne, de lupte fratricide, conflicte care nu au cum să nu se repercuteze negativ asupra actului conducerii executive a destinelor ţării. Într-o democraţie normală, formaţiunile care se ocupă de gestionarea treburilor unei naţiuni trebuie să fie coordonate de moderaţie, linişte şi predictibilitate politică! Din păcate, nemulţumirile existente din toate sensurile în PSD şi ...  continuare »

Fara comentarii »

Senator liberal: „Încercând să scoată corupţii din închisori, PSD continuă să batjocorească românii!”

Vineri, 10 Martie, 2017

În această categorie se înscriu şi amendamentele iniţiate de liderul senatorilor PSD, Şerban Nicolae, la proiectul de lege pentru graţierea unor pedepse şi a unor măsuri educative privative de libertate. Opinia publică şi societatea civilă s-au declarat public oripilate la vederea acestor amendamente, care susţin graţierea în întregime a pedepselor cu închisoarea de până la trei ani inclusiv, precum şi a pedepselor de până la şapte ani inclusiv, a căror ...  continuare »

Fara comentarii »

Dorin Dobrincu: „Avem nevoie de oameni cu viziune, competenţă şi curaj… de a face ceea ce trebuie să faci”

Vineri, 09 Decembrie, 2016

După ce a început efectiv campania electorală, la Botoşani, cu unul dintre cei mai valoroşi români, dărăbăneanul Leon Dănăilă, PNL încheie campania electorală cu doi intelectuali din învăţământul românesc: istoricul dărăbănean Dorin Dobrincu şi profesorul botoşănean Artur Bălăucă. În cadrul conferinţei de presă organizate miercuri, 7 decembrie, sub egida „PNL susţine educaţia”, deputatul Costel Şoptică, candidat la Senatul României, a ...  continuare »

Fara comentarii »

Leon Dănăilă: „Politicienii trebuie să ia exemplu de la mine” GALERIE FOTO&VIDEO

Duminica, 20 Noiembrie, 2016

Dărăbănenii au avut privilegiul să se întâlnească cu personalitatea numărul unu a urbei, academicianul Leon Dănăilă, cu ocazia lansării candidaţilor liberali la alegerile parlamentare din 11 decembrie. A fost mai mult „o întâlnire de suflet”, aşa cum a afirmat Liviu Andronic, decât un eveniment electoral, Sala de şedinţe a Primăriei din Darabani fiind arhiplină sâmbătă, 19 noiembrie. În discursul său de 30 de minute, Leon Dănăilă a pronunţat doar ...  continuare »

Fara comentarii »

Leon Dănăilă, primire triumfală la Botoşani „În creier se intră cu mâna lui Dumnezeu” VIDEO

Sambata, 19 Noiembrie, 2016

Academicianul Leon Dănăilă, originar din Darabani, a fost primit ca un erou la lansarea candidaţilor PNL Botoşani la Parlamentul României. Dărăbăneanul Liviu Andronic a fost cel care a anunţat sosirea neurochirurgului Dănăilă, care a fost condus prin sală de deputatul Costel Şoptică, şi a făcut o baie de mulţime liberală la Casa Sindicatelor din municipiul reşedinţă de judeţ. Imediat după discursul suceveanului Gheorghe Fluture, Liviu Androni ...  continuare »

Fara comentarii »

Liberalii şi-au desemnat candidaţii pentru locurile eligibile la alegerile parlamentare

Duminica, 02 Octombrie, 2016

Conform previziunilor, Costel Şoptică s-a clasat pe locul I în preferinţele liberalilor, fiind urmat de Cristian Roman şi Cristian Achiţei. Surpriza a fost reprezentată de Mirela Saucă, care poate ajunge în Parlament la redistribuire. Verginel Gireadă şi Viorel Grigoraş au ieşit din cărţi, primul ameninţând că nu-şi va susţine colegii pentru Parlament. Stelică Strugaru s-a clasat pe locul VII în topul preferinţelor liberalilor, dar dărăbăneanul a obţinut ...  continuare »

Fara comentarii »

GLUMĂ TĂTĂ? Un fost deputat dărăbănean vrea din nou în Parlament „Indiferent cine va merge, se va descurca”

Duminica, 25 Septembrie, 2016

Comitetul Judeţean Executiv (CJEX) al PNL a stabilit vineri lista cu 15 liberali care şi-au exprimat intenţia de a candida la alegerile parlamentare din decembrie. Printre aceştia se află şi Stelică Iacob Strugaru, cel care a fost deputat în perioada 2008-2012, şi care i-a cedat locul lui Costel Şoptică în 2012, când USL a câştigat detaşat alegerile. Strugaru a declarat publicaţiei Darabaneni.ro că acesta este un test decisiv pentru el, urmând să stabilească ...  continuare »

Fara comentarii »

Peste 150 de artişti prezenţi la Festivalul internaţional „Dan Decebal Chitic” FOTO & VIDEO

Marti, 16 August, 2016

“Este a doua ediţie care se organizează la Păltiniş şi a treia per total. Este un eveniment frumos, avem şi reprezentanţi din Ucraina şi Republica Moldova. Avem în jur de 160 de artişti care urcă pe scenă din comunele judeţului Botoşani şi din mai multe localităţi ale Republicii Moldova şi Ucrainei. Am început cu defilarea portului popular, a urmat spectacolul iar seara o dedicăm tinerilor. Va veni Aurel Moldoveanu plus câţiva artişti care întreţin ...  continuare »

Fara comentarii »

FLASH INTERVIU Costel Şoptică: „În politică, în general, câştigătorul ia totul”

Marti, 28 Iunie, 2016

Costel Şoptică a fost singurul parlamentar care a asistat la şedinţa de consitituire a Consiliului Local Darabani, deputatul Colegiului Darabani acordând la sfârşit un interviu publicaţiei Darabaneni.ro. Nici nu avea cum altfel, parlamentarul este foarte mulţumit de alegerea lui Liviu Hrimiuc în fotoliul de primar, el fiind cel care l-a propulsat pe dărăbănean la şefia PNL Darabani. Copreşedintele liberalilor botoşăneni va candida pentru un nou mandat de ...  continuare »

Fara comentarii »

Liberalii dărăbăneni şi-au depus candidaturile încrezători în victorie GALERIE FOTO & VIDEO

Luni, 25 Aprilie, 2016

„Am depus dosarul de candidatură încrezător în şansele mele şi ale echipei PNL, pe termen scurt că vom câştiga alegerile locale din 5 iunie şi pe termen lung pentru că dorim să punem în aplicare programul nostru care să ducă la creşterea nivelului de trai al tuturor cetăţenilor” a declarat pentru Darabaneni.ro, la ieşirea din Biroul Electoral, Liviu Hrimiuc. Ulterior, liberalii şi-au înregistrat candidaturile la Judecătoria Darabani. Faţă de lista ...  continuare »

Fara comentarii »

Poza saptamanii

Copii adorabili, momente emoționante la Teioasa Trail.

Sondaj
Credeți că după alegerile de anul acesta, dărăbănenii vor trăi mai bine?

   
   
   
   

Slideshow
Stiri nationale si internationale
Clipul saptamanii
Toate drepturile rezervate | Orice reproducere partiala sau integrala a continutului acestui site(fotografii sau texte) se pedepseste conform legilor in vigoare