Daca doriti sa va spuneti parerea despre acest site, despre continutul sau, sau despre un subiect care va preocupa, nu ezitati sa ne lasati un mesaj in cartea de oaspeti!

" href="social/6-ani-de-darabaneni-roa-cui-mai-folosesc-astazi/">continuare
Vasile Postolachi
MASA BUCURIEI O nouă campanie umanitară organizată de prof. Vasile Postolachi în colaborare cu Casa Andrei
Joi, 01 Aprilie, 2021
Recent, cei doi dărăbăneni și-au propus să ofere o masă caldă și alimente mai multor persoane sau familii, care din diferite pricini, trec prin momente dificile, sub sloganul „Masa bucuriei – Dăruiește un meniu pentru un suflet nevoiaș și noi i-l vom duce”. Cei care doresc să facă o faptă bună pot achita la restaurant „Casa Andrei” costul unui meniu, care este de 15 lei, iar la final de săptămână, cei doi împart meniurile oamenilor nevoiași din ... continuare »
DRAGOSTEA CARE UNEȘTE FRAȚII O nouă activitate filantropică organizată de prof. Vasile Postolachi FOTO
Marti, 21 Iulie, 2020
Activitatea Dragostea care unește frații, coordonată de Postolachi Vasile, profesor la Școala Gimnazială nr. 1 Rădăuți-Prut (România), părintele Aga Sergiu, preot la Biserica Ortodoxă Românească din Orhei (Rep. Moldova) și părintele Serghei Ceban din satul Ucraineanca, raionul Căușeni (Rep. Moldova) a avut menirea de a aduce o picătură de bucurie pe chipurile întristate de revărsările apelor (Rediu) sau de neajunsuri (Trebujeni, Miorcani, Rădăuți-Prut, ... continuare »
VOLUNTARI împotriva Covid-19. Ajută-l pe Vasile să ajute! VIDEO
Duminica, 05 Aprilie, 2020
Vasile Postolachi nu mai are nevoie de nicio prezentare. Este un tânăr din Bajura (Darabani), profesor de religie, doctorand în teologie al Universității „Al. I. Cuza” din Iași, care a inițiat și derulat numeroase campanii umanitare și culturale în zona de nord a județului Botoșani. În contextul stării de urgență și a restricțiilor impuse de autorități pentru împiedicarea răspândirii noului coronavirus, Vasile s-a oferit voluntar să ajute persoanele în ... continuare »
BUCURIA DE A BUCURA O nouă activitate caritabilă organizată de prof. Vasile Postolachi GALERIE FOTO
Vineri, 10 Ianuarie, 2020
În perioada 18 decembrie 2019-05 ianuarie 2020 în cadrul proiectului transfrontalier CARTEA UNEȘTE INIMI s-a desfășurat o serie de activități filantropice sub genericul Bucuria de a bucura, în care oameni cu suflet mare din România și din Spania au bucurat peste 750 de copii din trei școli și peste 50 de familii nevoiașe din șapte localități de pe ambele maluri ale Prutului. Activitățile au fost coordonate de domnul Postolachi Vasile, profesor de Religie ... continuare »
OMUL CARE DĂRUIEȘTE, BUCURII ÎN DAR PRIMEȘTE Activitate filantropică derulată de elevii de pe ambele maluri ale Prutului GALERIE FOTO
Duminica, 28 Aprilie, 2019

Pornind de la cuvintele Sfântului Evanghelist Ioan: ,,Dumnezeu este iubire și cel ce rămâne în iubire, rămâne în Dumnezeu” (I Ioan 4, 16) elevii Liceului Teoretic Lipcani și cei ai Școlii Gimnaziale nr. 1 Rădăuți-Prut au înțeles pe deplin că nu putem sărbători un praznic atât de măreț ca Învierea Domnului și nu putem să gustăm pe deplin din bucuria lui, fără a ne gândi la oamenii aflați în nevoi, ne-a comunicat prof. de reli ... continuare »
OMUL CARE DĂRUIEȘTE, BUCURIE ÎN DAR PRIMEȘTE Activitate filantropică desfășurată de elevii de pe cele două maluri ale Prutului GALERIE FOTO
Duminica, 06 Ianuarie, 2019
Astfel, sub îndrumarea domnului Postolachi Vasile, profesor de Religie Ortodoxă la Școala Gimnazială nr. 1 Rădăuți-Prut, elevii Școlii au înțeles că cel mai frumos mod de a sărbători Nașterea Domnului este acela de a dărui și celor nevoiași. De aceea, înfruntând și gerul și zăpada, în zilele de 20 decembrie (Rădăuți-Prut) și 21 decembrie (Miorcani) împreună cu profesorul lor de religie, plini de bucurie și cu bujori în obraji au vizitat câteva ... continuare »
O nouă activitate transfrontalieră în cadrul proiectului CREDINȚA CARE NE UNEȘTE GALERIE FOTO
Marti, 27 Noiembrie, 2018

Aşa este frate (Grigore Vieru), proiectul ”Cartea uneşte inimi” merge mai departe, bifând o nouă activitate în contextul Săptămânii Educaţiei Globale - ”Lumea se schimbă! Noi?”. Activitatea s-a numit Credința care ne unește şi s-a desfăşurat la Liceul Teoretic Lipcani, vineri, 23 noiembrie 2018. Activitatea a pornit din inițiativa profesorilor de Religie de la Liceul Teoretic Lipcani și Școala Gimnazială Rădăuți-Prut, re ... continuare »
CREDINȚA CARE NE UNEȘTE Profesori și elevi de pe ambele maluri ale Prutului s-au înfrățit la școala din Rădăuți-Prut GALERIE FOTO
Luni, 05 Noiembrie, 2018
Joi, 01 noiembrie 2018, Școala Gimnazială nr. 1 Rădăuți-Prut a avut oaspeți de cinste în cadrul unei activități care a adunat într-o umilă sală de clasă profesori și elevi din stânga și din dreapta Prutului. Bazele acestei activități au fost puse de coordonatorii proiectului (doamnele Ceică Cristina-Luminița, profesor de geografie, Neamțu Valentina, profesor de educație tehnologică și domnii Moga Marius Marian, profesor de educație fizică și Postolachi ... continuare »
CARTEA-PUNTE PESTE PRUT activitate emoționantă a elevilor de la Școala Rădăuți-Prut și Liceul Teoretic Lipcani FOTO
Joi, 11 Octombrie, 2018

Vineri, 05 octombrie 2018, cu ocazia Zilei Mondiale a Educației, gândul elevilor de clasa a VIII a din Rădăuți-Prut și Miorcani s-a îndreptat spre frații noștri de peste Prut, ne-a transmis prof. Vasile Postolachi. Astfel, la inițiativa și prin implicarea domnilor diriginți ai claselor a VIII a Rădăuți-Prut și a VIII a A Miorcani, respectiv doamna Covaș Simona, profesor de Limba și Literatura Română și domnul Postolachi Vasile, profesor de Religie ... continuare »
Ion Pillat și Grigore Vieru, comemorați de către elevii din Rădăuți-Prut în cadrul proiectului ”Cartea unește inimi”FOTO
Miercuri, 02 Mai, 2018
Rădăuţi –Prut, ne-au comunicat cadrele didactice implicate în proiectul transfrontalier ,,Cartea uneşte inimi”, prof. de limba română Covaş Simona şi consilierul educativ, prof. Ceică Cristina Luminiţa, de la Şcoala Gimnazială Nr. 1 Rădăuţi –Prut, au ţinut să amintească elevilor, părinţilor şi membrilor comunităţii locale, că, pe cele două maluri ale Prutului au ”luminat” două importante stele ale liricii româneşti: Ion Pillat şi ... continuare »
Povestea prof. Vasile Postolachi, cel care a făcut împrumut în bancă pentru a merge în excursie cu elevii săi FOTO
Marti, 27 Martie, 2018
În perioada 16-18 martie 2018 a avut loc excursia „Cartea unește inimi”, în cadrul proiectului transfrontalier cu același nume. Excursia a fost organizată în contextul celebrării Centenarului Unirii și a adunat 51 de profesori și elevi din Regiunea Cernăuți (Ucraina), Lipcani (Republica Moldova) și Rădăuți-Prut. Grupul de elevi și profesori a fost însoțit de o echipă a postului de televiziune Antena 1, care a realizat un reportaj despre acest eveniment. ... continuare »
ȘTIȚI cine a fost Artur Silvestri? Elevii și cadrele didactice din Rădăuți-Prut și Lipcani ne învață FOTO
Duminica, 05 Noiembrie, 2017
Activitatea a fost însoțită de o consistentă donație de opere ale scriitorului Artur Silvestri,primite din partea Asociației Române pentru Patrimoniu și a Editurii Carpathia, reprezentate de sociolog Teodora Mîndru, directorul Editurii Carpathia și partener în viitorul nostru proiect. Cărțile au fost donate atât elevilor din clasele a VII-a, a VIII a și a IX a, cât și cadrelor didactice și bibliotecilor din cele două școli. Acțiunea a fost prezidată de ... continuare »
CARTEA UNEŞTE INIMI Proiect transfrontalier derulat de profesorii şcolii din Rădăuţi-Prut FOTO
Luni, 30 Octombrie, 2017

Sâmbăta trecută, la primele ore ale dimineții, coordonatorii proiectului transfrontalier “Cartea uneşte inimi” drd. Postolachi Vasile, profesor de religie ortodoxă, Ceică Cristina, profesor de istorie şi consilier educativ, împreună cu Neamțu Valentina, profesor de educație tehnologică în cadrul Școlii Gimnazială nr. 1din Rădăuți–Prut, au pornit la drum spre a cunoaște viitorii colaboratori din Ucraina. “Ploaia și vremea rece nu au reușit să ne ... continuare »

Dărăbănenii se pot mândri cu încă un academician ”Gândul și sufletul meu se leagă…”