Vremea
Calendar Ortodox
Carte de Oaspeti

Daca doriti sa va spuneti parerea despre acest site, despre continutul sau, sau despre un subiect care va preocupa, nu ezitati sa ne lasati un mesaj in cartea de oaspeti!

Editorial
În 17 iulie Darabaneni.ro a împlinit 9 ani cu bune şi cu rele. Orice drum are un început, dar şi un sfârşit. Dumnevoastră, cititorii, dar mai ales Dumnezeu ne va îndruma calea în continuare. Tânăr și entuziast fiind, ai putere... Darabaneni.ro…Cui mai folosesc astăzi?
" href="social/6-ani-de-darabaneni-roa-cui-mai-folosesc-astazi/">continuare
Horoscop

PROSPORT VF. CAMPULUI- CS DARABANI 1 pauză, 2 final cu nabadai

Dărăbănenii au început dezastruos meciul, gazdele marcând în minutul 1, dar au terminat en-fanfare reuşind să învingă cu 3-1, după ce antrenorul Ion Gucianu a mutat decisiv, iar fiul său Sebastian a marcat primul său gol pentru CS Darabani. De asemenea, cei doi Ştefănică au făcut legea pe teren. Partida a fost umbrită de recţia golănească a unor suportei ai gazdelor care au contestat vehement golul doi al dărăbănenilor.

Nici nu s-au aşezat bine jucătorii în ghete, că gazdele conduceau deja cu 1-0 după numai un minut de joc, Ciprian Tărnăuceanu marcând din faţa unei apărări visătoare a oaspeţilor. Constantin Roşu şi Ionuţ Matei au ocazia de a majora scorul în faţa unor dărăbăneni debusolaţi, fără chef de joc, din partitura cărora fac parte execuţiile defectuoase şi marcajele inexacte. Vasile Ştefănică şi Gabriel Cărăuşu încearcă să le dea replica gazdelor, dar fără efect pe tabela de marcaj. De partea cealaltă, gazdele „se alintă”, Romeo Ştefancu centrează de pe flancul drept, iar Ionuţ Matei încearcă o foarfecă spectaculoasă, dar se semnalizează fault în atac. Constantin Roşu are şi el ocazia de a majora scorul, dar ratează o ocazie monumentală, reuşind un „eseu” dintr-un metru de linia porţii oaspeţilor. În ultimul minut regulamentar de joc, Dumitru Grosu are o tresărire de orgoliu, dar trimite slab, cu capul, direct în braţele portarului Gheorghe Sănduleac.

Gucianu dă all in şi prinde full

Al doilea mitan debutează cu mutarea foarte curajoasă a lui Ion Gucianu, care îi introduce în teren pe mai „fragezii” Andrei Neleapcă şi Andrei Palamariu. Însă filmul meciului nu se schimbă, cel puţin pentru moment. Ovidiu Ştefănucă îl agaţă in extremis pe Roşu, dărăbăneanul se alege cu cartonaş galben, iar şeptarul gazdelor trimite pe lângă stâlpul porţii lui Alin Andruş o lovitură liberă la fel de periculoasă ca un penalti. Matei îşi bate joc de o ocazie uriaşă, când se trezeşte singur în careul mic cu balonul, pe care doar îl „bărbiereşte”, iar mingea se scurge în afara terenului de joc. Ciprian Marcu, fostul jucător al echipei CS Darabani, execută puternic o lovitură liberă de la 30 m lateral dreapta, dar Andruş respinge. Ionuţ Tuca are şi el golul doi pe cap, dar ratează. Dărăbănenii sunt invidioşi pe oaspeţi pentru că aceştia se spală cu apă plată în una din pauzele de hidratare, iar oaspeţii nu mai au nici apă de băut.

Încet, încet, terenul se înclină de partea dărăbănenilor. Palamariu se dovedeşte a fi una dintre cărţile câştigătoare ale antrenorului Gucianu. Tânărul fotbalist cucereşte flancul stâng şi centrează de acolo în careul gazdelor. Dumitru Grosu pune latul la prima minge, dar goalkeeperul Sănduleac reţine fără probleme. Andrei Neleapcă se prăbuşeşte şi el în careul gazdelor dar nu-l impresionează pe centralul Ionel Tănasă. Proaspăt introdus în teren, Sebastian Gucianu câştigă primul „examen”, chiar împotriva celui mai bun jucător al gazdelor, Roşu, juniorul de 15 ani reuşind să stopeze unul dintre atacurile adversarului său care are mai mult decât dublul vârstei dărăbăneanului. Golul izbăvitor al oaspeţilor vine, până la urmă, în minutul 72, când Grosu reia decisiv o pasă a lui Palamariu. Acelaşi Andrei Palamariu are şansa de a-şi încununa evoluţia foarte bună cu un gol, dar şutul său se loveşte de apărarea gazdelor. Matei este aproape de a-şi aduce achipa în avantaj, dar portarul Andruş respinge. Bogdan Cuzuban şutează paralel cu poarta oaspeţilor şi este schimbat. În minutul 87, Vasile Ştefănică execută o lovitură de colţ şi stoperul Sebastian Ştefănică, unul dintre cei mai buni jucători ai partidei, marchează cu capul şi îi aduce pe oaspeţi în avantaj.

Poliţistul scuterist „calmează” spiritele

Golul dărăbănenilor avea să-i enerveze la culme pe suporterii gazdelor care au contestat vehement acordarea loviturii de colţ din care s-a marcat. Scandalagiii au escaladat gardul şi i-au împroşcat cu o ploaie de invective pe „fluieraşii” care au îndrăznit să acorde acel corner. La vederea aparatului de fotografiat, un suporter s-a încins şi mai tare, chemând un „agent de ordine” pentru a îndepărta „pericolul”, un „agent 007” (foto jos, dreapta) al gazdelor, care până la finalul partidei i-a făcut „marcaj” preşedintelului FC Botoşani, Valeriu Iftime. Până la urmă, centralul Ionuţ Tănasă a solicitat intervenţia adevăratului agent de ordine, pentru a restabili ordinea la meci. Poliţistul (foto dreapta), care vizionase până atunci meciul împreună cu delegaţia dărăbănenilor (foto sus), a coborât de pe scuter şi s-a îndreptat alene, cu mâinile în buzunar, spre banca gazdelor. Până să ajungă la locul „faptei”, spiritele s-au calmat. În minutele de prelungire meciul a fost unul pe contre, dar oaspeţii au fost mai norocoşi, şi la o lovitură liberă a playmakerului Vasile Ştefănică, juniorul Sebastian Gucianu a reuşit să trimită cu capul mingea în plasă, parafând victoria dărăbănenilor. Astfel, CS Darabani devine liderul la zi al ligii a IV-a, iar Valeriu Iftime (foto jos, stânga) a catalogat partida ca una tipică de judeţ.

Click pe prima fotografie pentru a viziona Galeria foto a meciului

6:14 pm , 26 August, 2012

3 Comentarii la “PROSPORT VF. CAMPULUI- CS DARABANI 1 pauză, 2 final cu nabadai”

1. alex spune:

cum pot downloada poze din galeria foto?

2. Sebi spune:

Pai nu cred ca poti!:)

3. BatMan spune:

click dreapta .. Save as,,

4. Postarea comentariilor presupune implicit crearea unui cont de facebook. Sunt interzise postarile multiple ale aceluiasi mesaj (spam) si orice forma de reclama in cadrul comentariilor. Nu sunt permise mesajele cu tenta antisociala, cu caracter xenofob sau rasist, mesajele obscene si injuriile. Va rugam nu deviati de la subiect, nu lansati atacuri la persoana autorului (autorilor) articolelor sau injurii la adresa cititorilor care comenteaza. Sunt interzise comentariile care incita la actiuni ilegale, precum si cele care contin amenintari sau violeaza intimitatea si viata privata a cuiva. Utilizatorul este singurul responsabil de continutul mesajelor si isi asuma consecintele in cazul unor actiuni in justitie. Administratorul acestui site isi rezerva dreptul de a radia comentariile care nu respecta regulile de mai sus si de a restrictiona accesul utilizatorului respectiv pe site. Publicatia Darabaneni.ro nu raspunde pentru opiniile postate in cadrul comentariilor, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.