Vremea
Calendar Ortodox
Carte de Oaspeti

Daca doriti sa va spuneti parerea despre acest site, despre continutul sau, sau despre un subiect care va preocupa, nu ezitati sa ne lasati un mesaj in cartea de oaspeti!

Editorial
În 17 iulie Darabaneni.ro a împlinit 9 ani cu bune şi cu rele. Orice drum are un început, dar şi un sfârşit. Dumnevoastră, cititorii, dar mai ales Dumnezeu ne va îndruma calea în continuare. Tânăr și entuziast fiind, ai putere... Darabaneni.ro…Cui mai folosesc astăzi?
" href="social/6-ani-de-darabaneni-roa-cui-mai-folosesc-astazi/">continuare
Horoscop

Darabaniul era sa calce Microbuzul. Botosanenii il doresc pe Grumezescu

CS Darabani a pierdut la limită (3-2) în faţa Microbuzului Botoşani, dar jocul dărăbănenilor i-a impresionat pe botoşăneni. Oaspeţii au constestat vehement arbitrajul centralului Noroc. Viceprimarul Florin Ghiorghiţă doreşte să-l transfere pe Robert Grumezescu.

Zi caniculară la Botoşani, acesta fiind, poate, unul din motivele pentru care dărăbănenii ratează cu seninătate deschiderea scorului în debutul partidei, Romeo Şodrîngă de două ori şi Vasile Ştefănică nereuşind să finalizeze la poarta lui Daniel Lazaruc. Botoşănenii echilibrează balanţa partidei şi pun presiune încet, încet, pe careul dărăbănenilor. Ovidiu Dumitraş îi lasă mască în minutul 40 pe fundaşii oaspeţi când plasează balonul în vinclul porţii lui Alin Andruş. Mai mult, trei minute mai târziu, Cosmin Ştefănucî este nevoit să faulteze din postura de ultim apărător, iar Alin Bejan izbeşte bara transversală din lovitură liberă. Al doilea mitan îi aparţine lui Grumezescu, care începe show-ul în minutul 47 cu golul egalizator. De cealaltă parte, centralul Cristian Noroc acordă uşor o lovitură liberă după o intervenţie mai hotărâtă a lui Ionuţ Guceanu, iar gazdele revin în avantaj după ce Alin Bejan îl execută sec pe Andruş de la 20 de metri. La poarta gazdelor, Grumezescu ratează şi el o ocazie uriaşă de egalare. În minutul 60, după o bîlbîială în careul dărăbănenilor, Ovidiu Dumitraş realizează “dubla”, după ce Andruş este făcut knockout în careul de şase metri, iar banca dărăbănenilor invocă pe bună dreptate fault în atac.

De la “asasini” şi “mârlani”... la “Succes!” şi “cea mai frumoasă echipă”

Acelaşi Grumezescu nu reuşeşte să reducă din handicap după ce îl ia la ţintă pe goalkeeperul Lazaruc. “Diamantul de Botoşani”, Alin Bejan cade teatral la marginea terenului după un duel cu Cosmin Ştefănucî, şi este ironizat de spectatorii care consideră că doar a fost “şlefuit”. În minutul 65, Grumezescu găseşte o breşă în defensiva botoşănenilor şi îl serveşte excelent pe Gabriel Hrimiuc, care marchează al doilea gol al oaspeţilor. Galeria gazdelor îl ofertează deja pe mijlocaşul ofensiv dărăbănean cu “Hai la oraş!” . Grumezescu le răspunde cu un nou assist pentru Hrimiuc, tuşierul semnalizează offsaid, iar banca dărăbănenilor explodează. Galeria botoşănenilor îi gratulează pe dărăbăneni cu o ploaie de invective, printre care “asasini” şi “mârlani”, şi nici centralul Noroc nu scapă de tirul suporterilor (foto jos): “Cristi Noroc, te-ai îngrăşat ca un porc” şi “Ruşine Noroc!”.

Mihai Andrieş îl ia şi el la ţintă pe Andruş, iar portarul dărăbănean se întinde ca un arc pentru a stopa finalizarea jucătorului cu rădăcini dărăbănene, Flavius Guceanu. În minutele de prelungire, Robert Grumezescu ridiculizează apărarea botoşănenilor, dar nu reuşeşte să finalizeze. Vasile Ştefănică ratează şi el egalarea şi Noroc fluieră adjudecarea celor trei puncte de către gazde. La finalul meciului, Mihai Calistru, preşedintele AJF Botoşani, a lăudat prestaţia dărăbănenilor: “Este cea mai frumoasă echipă pe care am văzut-o jucând la Botoşani. Nimeni nu a pus, până acum, atâtea probleme Microbuzului” a spus şeful fotbalului botoşănean.

Ghiorghiţă insistă pentru Grumezescu, Dragotă se opune categoric

Preşedintele botoşănenilor, Florin Ghiorghiţă (foto stânga), doreşte să-l transfere pe Grumezescu. “Urmăresc de mai mult timp prestaţia lui Grumezescu atât în meciurile oficiale, cât şi în cele de pregătire. Suntem foarte interesaţi de achiziţionarea dărăbăneanului, în perspectiva în care vom promova în divizia C, iar jucătorii noştri cu profil ofensiv sunt mai în vârstă. Vom face toate demersurile pentru a-l împrumuta în ultimele şase etape pe Grumezescu, cu opţiune de cumpărare la finalul campionatului” a declarat pentru Darabaneni.ro viceprimarul Florin Ghiorghiţă. Gheorghe Dragotă, preşedintele CS Darabani, refuză categoric trecerea lui Grumezescu în curtea botoşănenilor. “Microbuzul este ultima echipă din liga a patra la care va ajunge Grumezescu”. Galeria botoşănenilor a dat dovadă de fair-play, după partidă, când şeful suporterilor a explicat: “Noi nu avem nimic cu jucătorii din Darabani, ci doar cu spectatorii”, cu referire la experienţa nefericită de care au avut parte în ultima deplasare în oraşul de pe malul Prutului. Mai mult, galeria Microbuzului a transmis un mesaj echipei dărăbănene: “Succes la Darabani, fără pietre şi castani!”. (Lucian Bălăucă

Click pe prima fotografie pentru a viziona Galeria foto a meciului

2:52 pm , 29 Aprilie, 2012

4 Comentarii la “Darabaniul era sa calce Microbuzul. Botosanenii il doresc pe Grumezescu”

1. stef spune:

stefanica a dat pasa la golul 2 :D

2. Cel mai infocat suporter al vostru spune:

Scz, nu am fost sigur si l-am intrebat si pe Mishu...Felicitari

3. crp spune:

ca o sugestie, daca-mi este permis, ar fi buna o fotografie cu toata echipa inainte de fiecare meci, si o prezentare a lotului.Peste ani vor sti si altii cine sunt cei din pozele facute instantaneu , care au si ele rolul si farmecul lor.

4. dorutu spune:

Gelu il tine pe Grumezescu de parca se bate la promovare. Sa-i dea drumul baiatului sa plece la o echipa cu pretentii ca altfel se plafoneaza si va ramane la un nivel scazut. Le urez bafta baietilor in continuare!! Acu aveti si stadion puteti juca, nu mai aveti motive, trebuie sa scapati de retrogradare.

5. Postarea comentariilor presupune implicit crearea unui cont de facebook. Sunt interzise postarile multiple ale aceluiasi mesaj (spam) si orice forma de reclama in cadrul comentariilor. Nu sunt permise mesajele cu tenta antisociala, cu caracter xenofob sau rasist, mesajele obscene si injuriile. Va rugam nu deviati de la subiect, nu lansati atacuri la persoana autorului (autorilor) articolelor sau injurii la adresa cititorilor care comenteaza. Sunt interzise comentariile care incita la actiuni ilegale, precum si cele care contin amenintari sau violeaza intimitatea si viata privata a cuiva. Utilizatorul este singurul responsabil de continutul mesajelor si isi asuma consecintele in cazul unor actiuni in justitie. Administratorul acestui site isi rezerva dreptul de a radia comentariile care nu respecta regulile de mai sus si de a restrictiona accesul utilizatorului respectiv pe site. Publicatia Darabaneni.ro nu raspunde pentru opiniile postate in cadrul comentariilor, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.