Daca doriti sa va spuneti parerea despre acest site, despre continutul sau, sau despre un subiect care va preocupa, nu ezitati sa ne lasati un mesaj in cartea de oaspeti!

" href="social/6-ani-de-darabaneni-roa-cui-mai-folosesc-astazi/">continuare
REVOLTĂTOR Dărăbăneancă tâlhărită în propria-i casă „Înainte de pensie nu aveam nici un franc, acum nici atât”

Poliţiştii dărăbăneni anchetează cazul unei bătrâne de 71 de ani din Darabani care a fost tâlhărită în plină zi, în locuinţa sa de pe str. Nicolae Iorga. Un hoţ a intrat în casă, iar altul se pare că a stat de şase. Femeia a rămas fără 700 de lei, după ce a fost agresată de către unul dintre indivizi.
Sâmbătă după-amiază, în jurul orelor 16:30, C.F. a fost alertată de vecinii săi că doi indivizi dau târcoale locuinţei sale. Femeia a intrat în casă şi a dat nas în nas cu hoţul. „Și am început să fac zarvă, să strig, el m-a izbit jos, mi-a luat baticul de pe cap și mi l-a înfășurat de două ori în jurul gâtului și mi-o strâns bine baticul și o batistă în gură şi mi-a pus piciorul pe umăr că și acum mă doare umărul…Aici a lucrat Dumnezeu, eu eram în faza în care îmi dădeam duhul, dacă un pic nu mă slăbea” ne-a mărturisit bătrâna. Hoţul a luat-o la fugă după ce un vecin i-a sărit în ajutor, dar nu a plecat cu mâna goală, ci cu 700 de lei.
„Înainte de pensie nu aveam nici un franc, acum nici atât” a mai spus femeia care l-a descris pe agresor ca fiind „un bărbat înalt, slăbuț, cu blugi, fes negru şi o geacă tot neagră, mai scurtuţă”. Poliţiştii analizează şi imaginile surprinse de camerele de luat vederi de la magazinele din central oraşului, pentru a-i identifica pe infractori. „S-a deschis un dosar penal pentru infracţiunea de tâlhărie calificată” a declarat pentru Darabaneni.ro, comisar şef Daniela Gheorghiescu, purtător de cuvânt în cadrul Inspectoratului Judeţean de Poliţie Botoşani.
Adauga un comentariu
Ultimele articole

50 de evenimente și concerte la care au participat 8000 de persoane, acesta este bilanțul celei de a zecea ediții a Zilelor Nordului, care a avut loc în 3-6 august la Darabani, cel mai nordic oraș al României. Vârful de audiență al festivalului a fost seara de vineri, când 2000 de persoane au participat la concertul Subcarpați din Poiana Teioasa. În aceeași seară au urcat pe scena Baba Dochia, Parov Stelar și ucrainenii de la Haydamaky. Cu casa plină s-au ... continuare »

Cea mai populară trupă prezentă ediția a 10-a a Zilelor Nordului a fost Subcarpați, care este prezentă pentru a 3-a oară la festivalul care promovează orașul Darabani în toată țara și chiar dincolo de granițe. Ritmurile electro și hip-hop în simbioză cu folclorul au electrizat efectiv Poiana Teioasa, înregistrând recordul de audiență în seara zilei de vineri. În pauza dintre Subcarpați și Haydamaky nu prea se mai găsea bere rece în Poiană, și datorită ... continuare »

Unii dintre invitați susțin ateliere pentru festivalieri: scriere de versuri (Doru Pușcașu), libertate și fericire în muncă (Doru Șupeală de la Hacking Work), well-being pentru tineri (Teodora Popescu și Raluca Bejenariu de la Asociația În Dialog), min-maxing life (Sebastian Mahu) și producție de film (Anamaria Antoci). Diana Stafie facilitează primul atelier de foresight pe tema #viitorurilor comunităților mici din România, cu participarea a 20 de invitați din ... continuare »

Ultimii trei ani au adus școlii dărăbănene performanțe solide la disciplina Istorie. Să obții trei ani la rând locul I pe județ la olimpiada de profil, nu este un lucru ușor, și presupune multă muncă și pasiune. După Alexandra Gălușcă în 2020 și Rareș Mandache în 2022, Adriana Teioșanu, Andreea Timofte, Denisa Cliveț și-au adjudecat toate cele trei locuri de pe podium, la faza județeană a olimpiadei în 2023. Mai mult, punctajul bun obținut de Andreea ... continuare »

După rezultatul extraordinar de la etapa județeană a Olimpiadei de Istorie, școala dărăbăneană a mai primit o veste excelentă. S-au dublat șansele pentru obținerea unui rezultat bun la etapa națională. În urma redistribuirii locurilor la nivel național, eleva Andreea Timofte, din clasa a VIII-a D, de la Școala „Leon Dănăilă”, a primit dreptul de a participa la faza națională a Olimpiadei de Istorie. Andreea a obținut la ... continuare »

Dărăbănenii se pot mândri cu încă un academician ”Gândul și sufletul meu se leagă…”