Georgieni opriti la Oroftiana de politistii darabaneni din drumul ilegal spre Schengen FOTO

Poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Darabani au depistat şi reţinut doi cetăţeni georgieni, care intenţionau să intre ilegal în România, pentru a ajunge în Spaţiul Schengen.
În data de 05 august a.c., în jurul orelor 06:45, pe timpul executării unei misiuni specifice, poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Darabani au observat pe comunicaţia Baranca-Oroftiana, două persoane de sex masculin ce aveau asupra lor bagaje şi nu îşi justificau prezenţa în zonă. Poliţiştii de frontieră i-au legitimat pe cei doi bărbaţi, moment în care au constatat că nu vorbesc limba română. În vederea stabilirii identităţii şi efectuării cercetărilor, cele două persoane au fost conduse la sediul sectorului.

În urma verificărilor specifice efectuate cu sprijinul autorităţilor din R. Ucraina şi din declaraţiile bărbaţilor, poliţiştii de frontieră au stabilit că cei doi sunt cetăţeni georgieni, în vârstă de 24 de ani respectiv 34 de ani, care au încercat să treacă frontiera de stat a României din R. Ucraina, înot peste râul Prut cu intenţia de a solicita o formă de protecţie din partea statului roman, din motive economico-sociale.
„Poliţiştii de frontieră au întocmit lucrare penală persoanelor în cauză sub aspectul săvârşirii infracţiunii de intrare în ţară prin trecere ilegală a frontierei de stat.Persoanele în cauză au fost predate Centrului Regional de Cazare şi Proceduri pentru Solicitanţii de Azil-Rădăuţi, judeţul Suceava” ne-a comunicat inspector principal de poliţie Minodora Răcnea, purtător de cuvânt în cadrul Serviciului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Botoşani.

2:40 pm Marti, 06 August, 2013
Adauga un comentariu
Ultimele articole
COMENTARIUL SĂPTĂMÂNII Despre schimbare, utopii și ipocrizie

Duminică, 18 mai, s-a încheiat un ciclu electoral prelungit, după anularea alegerilor prezidențiale din noiembrie 2024. A fost, fără îndoială, anul în care societatea românească a transmis cel mai clar semnal de respingere a partidelor tradiționale. Lipsa reformelor reale, corupția în expansiune, haosul economic și promovarea liderilor incompetenți au împins PSD și PNL către un minim istoric al încrederii publice. Să ratezi de două ori intrarea în turul al ... continuare »
DRUMUL DE LA DARABANI SPRE COTROCENI Simion câștigă, la limită, și turul doi

Pe 18 mai 2025, românii au fost chemați pentru a-și alege președintele, după ce în urma rezultatelor din 5 mai s-au calificat în turul doi Nicușor Dan (independent) și George Simion (AUR). Campania electorală a căpătat uneori forme absurde după ce candidatul AUR a participat doar la o dezbatere electorală cu contracandidatul său deși a promis că va merge la toate televiziunile. Prezența la vot în județele Moldovei a ... continuare »
VEZI cine a câștigat primul tur al alegerilor prezidențiale la Darabani

Pe 4 mai 2025, românii au fost chemați din nou la urne pentru a-și alege președintele, după ce alegerile din toamna anului 2024 au fost anulate. Campania electorală a fost una foarte tensionată și a căpătat uneori accente grotești. Aceasta poate fi una din explicațiile prezenței scăzute la urne, mai ales în județe altădată fruntașe. Prezența la vot în județele Moldovei a fost foarte redusă. La Botoșani s-au ... continuare »
Mențiune pentru Darabani la Olimpiada Națională de Istorie

În perioada 14-18 aprilie 2025, la Piatra Neamț a avut loc Olimpiada Națională de Istorie, care a reunit în orașul de sub Pietricica 350 de elevi și 49 de cadre didactice din toată țara. Școala dărăbăneană a fost din nou la înălțime, elevii întorcându-se acasă cu o mențiune și cu dorința de a continua să performeze.Marți, 15 aprilie, la Colegiul Național „Pentru Rareș” din Piatra Neamț era mare forfotă. Elevi din toată țară așteptau să dea ... continuare »
COMENTARIUL SĂPTĂMÂNII Nu salvăm democrația votând mediocritatea

În ultimele patru luni, România a intrat într-un tumult electoral din care pare că nu mai are puterea să iasă. Cauzele sunt multe, unele punctuale, legate direct de situația geopolitică din regiune, altele mai profunde, ținând de modul în care am evoluat în ultimii 35 de ani ca societate, de respectul pe care l-am acordat educației, de relația complicată pe care o avem cu trecutul comunist. Democrația noastră firavă este mai amenințată ca oricând în ... continuare »


Dărăbănenii se pot mândri cu încă un academician ”Gândul și sufletul meu se leagă…”
Daca doriti sa va spuneti parerea despre acest site, despre continutul sau, sau despre un subiect care va preocupa, nu ezitati sa ne lasati un mesaj in cartea de oaspeti!