Daca doriti sa va spuneti parerea despre acest site, despre continutul sau, sau despre un subiect care va preocupa, nu ezitati sa ne lasati un mesaj in cartea de oaspeti!

" href="social/6-ani-de-darabaneni-roa-cui-mai-folosesc-astazi/">continuare
Tânăr umplut de sânge la 4 dimineaţa, scăpat de jandarmi din mâinile agresorilor

În dimineaţa zilei de duminică, 22 mai a.c., în jurul orelor 04:00, un echipaj de jandarmi care executa o misiune de menţinere a ordinii şi liniştii publice în oraşul Darabani, o observat cum trei tineri loveau cu pumnii şi picioarele o persoană căzută la pământ. Agresiunea a avut loc la intersecţia străzilor Unirii şi 1 Decembrie, în apropierea unui club din localitate, iar jandarmii au intervenit imediat, oprindu-i pe cei trei tineri din acţiunea lor.
Bărbatul lovit sângera abundent în zona feţei, echipajul de ambulanţă solicitat trasportându-l la Spitalul Municipal Dorohoi pentru acordarea de îngrijiri medicale de specialitate. Deoarece unul dintre agresori refuza să se legitimize şi adresa ameninţări cu acte de violenţă asupra jandarmilor, acesta a fost imobilizat şi încătuşat, fiind ulterior condus la sediul Grupei de Supraveghere şi Intervenţie Jandarmi, pentru continuarea verificărilor şi întocmirea actelor procedurale.
Agresorii nu au colaborat cu oamenii legii şi au refuzat să facă precizări cu privire la cele întâmplate. Lucrătorii Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Botoşani le-au întocmit actele de sesizare ale organelor de urmărire penală sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de ,,lovire sau alte violenţe” şi ,,tulburarea ordinii şi liniştii publice”, fapte pedepsite de Codul Penal cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
În cazul în care este afectată sănătatea persoanei, iar gravitatea leziunilor traumatice este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, fapta se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă. După încheierea actelor de sesizare, cei trei tineri au fost lăsaţi să plece, nu înainte însă de a fi sancţionaţi contravenţional cu amenzi în valoare totală de 6200 de lei, pentru nerespectarea prevederilor legii nr.61/1991 privind sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice.
Sursa: comunicat IJJ Botoşani
Adauga un comentariu
Ultimele articole

Populația rezidentă a județului a scăzut la 392.821. De la 412.626, cât era în 2011, s-a apropiat foarte mult de valoarea din 1948, de 385.236 locuitori. Și populația municipiului Botoșani a scăzut, de la 106.847 cât era în 2011, la 89.987 de locuitori în 2021. Chiar și cu aceste valori în scădere, municipiul Botoșani are o populație mai mare decât multe orașe cunoscute din România, cum ar fi Deva (53113), Hunedoara (50457) sau Miercurea Ciuc (34484). În ... continuare »

Prestația unui copil de 7 ani din Botoșani, la emisiunea Românii au talent, a devenit virală pe internet. Copilul a impresionat juriul și asistența cu un monolog despre care toată lumea a spus că este „discursul lui Vlad Țepeș”. Cu o prestație scenică puternică, știind foarte bine când și cum să rostească vorbele, tânărul botoșănean a primit chiar un Golden Buzz, mergând astfel direct în semifinală. Juriul a fost emoționat până la lacrimi, s-a ... continuare »

De câteva zile au început înscrierile pentru ediția 2023 a Maratonului Nordului. Celebra competiție, una dintre cele mai vechi din Moldova (cea de mtb), invită sportivii începători, amatori și profesioniști la cele 2 probe: mtb și trail, fiecare cu mai multe trasee, cu grade diferite de dificultate. Maratonul Nordului MTB este la a XIII ediție și după 5 ediții la Pomârla, se va muta într-o localitate nouă, cu trasee noi și ... continuare »

Clădirea are o valoare de patrimoniu și simbolică deosebită, motiv pentru care, Asociația Nord și-a propus, alături de administrația locală și de mai mulți parteneri să reconstruiască școala așa cum a fost, cu materialele din vremea în care a fost ridicată și implicând specialiști în domeniu, arhitecți, studenți, meșteri locali sau elevi. Lucrările au fost inițiate anul acesta, când, în perioada festivalului, a fost pregătit terenul pentru edificarea ... continuare »

Teioasa Trail a ajuns deja la cea de-a V-a ediție. 152 de concurenți din România, R. Moldova și Olanda s-au aliniat la startul competiției din acest an, cel mai mic dintre ei având doar 2 ani. Concursurile de cross 6 și 12 km, semimaraton de 20 km și Family au parcurs zonele pitorești din Teioasa, deliciul asistenței făcând competiția la care au participat cei mici. Toată lumea a fost câștigătoare la acest concurs. Cei ... continuare »

Dărăbănenii se pot mândri cu încă un academician ”Gândul și sufletul meu se leagă…”