Daca doriti sa va spuneti parerea despre acest site, despre continutul sau, sau despre un subiect care va preocupa, nu ezitati sa ne lasati un mesaj in cartea de oaspeti!

" href="social/6-ani-de-darabaneni-roa-cui-mai-folosesc-astazi/">continuare
Un parlamentar anunţă că agricultorii afectaţi de secetă vor fi despăgubiţi

Guvernul Ponta va acorda 640 milioane de lei agricultorilor ale căror culturi au fost afectate de secetă. În urma rectificării bugetare pozitive care va fi aprobată în ședința de Guvern din 23 octombrie 2015, executivul va aloca 640 milioane de leiagricultorilor ale căror culturi aufost afectate de seceta din această vară, se precizează într-un comunicat emis de senatorul PSD de Botoşani, Doina Federovici.

Având în vedere faptul cătoate sumele de mai sus reprezintă ajutoare de stat, statutul de membru al Uniunii Europene a României impune avizul Comisiei Europene pentru toate sumele care se erijează în ajutoare de stat. S-a dorit
acordarea acestui sprijin multmai uşor şi mult mai repede, însă fără notificarea
Comisiei persoanele fizicecare reprezintă peste 95% din beneficiari nu se calificau,
astfel soluţia adoptatăde Guvern este cea corectă faţă de agricultori. Totodată, pe
lângă suma precizată mai sus, vor mai fi alocate încă 106 milioane lei pentru
platasubvenției la motorină pentru persoane juridice pentru trimestrul III,
încondiţiile în care în şedinţa de Guvern de marţi au fost alocate sumele
pentru trimestrele I şi II. (foto: Adevărul)
Adauga un comentariu
Ultimele articole

Populația rezidentă a județului a scăzut la 392.821. De la 412.626, cât era în 2011, s-a apropiat foarte mult de valoarea din 1948, de 385.236 locuitori. Și populația municipiului Botoșani a scăzut, de la 106.847 cât era în 2011, la 89.987 de locuitori în 2021. Chiar și cu aceste valori în scădere, municipiul Botoșani are o populație mai mare decât multe orașe cunoscute din România, cum ar fi Deva (53113), Hunedoara (50457) sau Miercurea Ciuc (34484). În ... continuare »

Prestația unui copil de 7 ani din Botoșani, la emisiunea Românii au talent, a devenit virală pe internet. Copilul a impresionat juriul și asistența cu un monolog despre care toată lumea a spus că este „discursul lui Vlad Țepeș”. Cu o prestație scenică puternică, știind foarte bine când și cum să rostească vorbele, tânărul botoșănean a primit chiar un Golden Buzz, mergând astfel direct în semifinală. Juriul a fost emoționat până la lacrimi, s-a ... continuare »

De câteva zile au început înscrierile pentru ediția 2023 a Maratonului Nordului. Celebra competiție, una dintre cele mai vechi din Moldova (cea de mtb), invită sportivii începători, amatori și profesioniști la cele 2 probe: mtb și trail, fiecare cu mai multe trasee, cu grade diferite de dificultate. Maratonul Nordului MTB este la a XIII ediție și după 5 ediții la Pomârla, se va muta într-o localitate nouă, cu trasee noi și ... continuare »

Clădirea are o valoare de patrimoniu și simbolică deosebită, motiv pentru care, Asociația Nord și-a propus, alături de administrația locală și de mai mulți parteneri să reconstruiască școala așa cum a fost, cu materialele din vremea în care a fost ridicată și implicând specialiști în domeniu, arhitecți, studenți, meșteri locali sau elevi. Lucrările au fost inițiate anul acesta, când, în perioada festivalului, a fost pregătit terenul pentru edificarea ... continuare »

Teioasa Trail a ajuns deja la cea de-a V-a ediție. 152 de concurenți din România, R. Moldova și Olanda s-au aliniat la startul competiției din acest an, cel mai mic dintre ei având doar 2 ani. Concursurile de cross 6 și 12 km, semimaraton de 20 km și Family au parcurs zonele pitorești din Teioasa, deliciul asistenței făcând competiția la care au participat cei mici. Toată lumea a fost câștigătoare la acest concurs. Cei ... continuare »

Dărăbănenii se pot mândri cu încă un academician ”Gândul și sufletul meu se leagă…”