Vremea
Calendar Ortodox
Carte de Oaspeti

Daca doriti sa va spuneti parerea despre acest site, despre continutul sau, sau despre un subiect care va preocupa, nu ezitati sa ne lasati un mesaj in cartea de oaspeti!

Editorial
În 17 iulie Darabaneni.ro a împlinit 11 ani cu bune şi cu rele. Orice drum are un început, dar şi un sfârşit. Dumnevoastră, cititorii, dar mai ales Dumnezeu ne va îndruma calea în continuare. Tânăr și entuziast fiind, ai p... Darabaneni.ro…Cui mai folosesc astăzi?
" href="social/6-ani-de-darabaneni-roa-cui-mai-folosesc-astazi/">continuare
Horoscop

Manuela Raileanu

VEZI mesajul de condoleanțe al conducerii Liceului „Dimitrie Cantemir” după decesul prof. Bichir

Sambata, 12 Martie, 2022

„Deși eram colegi, am descoperit târziu că domnul mereu discret și sobru avea o pasiune vie pentru poezie, nu era doar un moft intelectual. Am regăsit în versurile domniei sale și sensibilitate, și spirit ludic, și profunzime filosofică, l-am regăsit Omul din spatele zâmbetului reținut. Cred că fiecare dintre cei care l-au cunoscut are câte o poveste cu dumnealui sau despre dumnealui, fie ei elevi, părinți, colegi, sau prieteni. Dacă poetul matematician Ion ...  continuare »

Fara comentarii »

Gest nobil din partea unor liceeni dărăbăneni de Paşte FOTO

Duminica, 16 Aprilie, 2017

Un grup de elevi ai Liceului “Dimitrie Cantemir” au demarat în Vinerea Mare o acţiune de binefacere pentru mai multe familii cu nevoi speciale din Darabani. Elevii clasei a IX-a B au decis ca în preajma Paștelui să doneze hăinuțe, jucării, alimente și dulciuri, copiilor unor familii nevoiaşe din Darabani şi Eșanca. Cadourile au fost transportate cu autoturismul personal al dirigintei clasei, Manuela Răileanu, şi maşina unui elev din ultimu ...  continuare »

Fara comentarii »

FRUMOASĂ ŞI DEŞTEAPTĂ O elevă a Liceului „Dimitrie Cantemir” s-a calificat la faza naţională a Olimpiadei de limba română

Miercuri, 02 Martie, 2016

Sâmbătă, 27 februarie, a avut loc la Liceul „Nicolae Iorga” din Botoşani faza judeţeană a olimpiadei de limba română. Printre cei câteva sute de elevi, s-au aflat şi dărăbăneni, cel mai prestigios rezultat fiind cel al liceencei Carla-Bianca Guragata, care a obţinut premiul I la clasa a XI-a. Tânăra din Darabani a devansat elevi de la şcoli cu nume precum Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” din Botoşani sau Liceul  „Regina Maria” din Dorohoi. ...  continuare »

Fara comentarii »

Absolvenţii Liceului „Dimitrie Cantemir”: „Cred că suntem o generaţie care poate schimba lumea” FOTO&VIDEO

Sambata, 30 Mai, 2015

Foarte fericiţi, îmbrăcaţi în robe, elevii au păşit vizibil emoţionaţi treptele liceului şi s-au îndreptat spre Casa de Cultură „Theodor Balş”, unde miercuri, la orele 12:00, nu aveai unde să arunci un ac. Alin Prisăcariu, directorul liceului, le-a urat bun venit celor prezenţi la a 54-a festivitate de premiere a absolvenţilor, menţionând că dintre cei 194 de elevi ai liceului, doar 5 nu au reuşit până la această oră să promoveze toate materiile. ...  continuare »

Fara comentarii »

Poza saptamanii

Copiii refugiaților ucraineni le-au oferit amintiri de neuitat celor care i-au găzduit la Păltiniș. De asemenea, părinții lor au lăsat un mesaj de mulțumire locuitorilor din cea mai nordică localitate din țară. Click pe fotomontaj pentru a viziona fotografiile separat

Sondaj
Vă vaccinați împotriva coronavirusului?

Slideshow
Stiri nationale si internationale
Clipul saptamanii
Toate drepturile rezervate | Orice reproducere partiala sau integrala a continutului acestui site(fotografii sau texte) se pedepseste conform legilor in vigoare