Vremea
Calendar Ortodox
Carte de Oaspeti

Daca doriti sa va spuneti parerea despre acest site, despre continutul sau, sau despre un subiect care va preocupa, nu ezitati sa ne lasati un mesaj in cartea de oaspeti!

Editorial
În 17 iulie Darabaneni.ro a împlinit 9 ani cu bune şi cu rele. Orice drum are un început, dar şi un sfârşit. Dumnevoastră, cititorii, dar mai ales Dumnezeu ne va îndruma calea în continuare. Tânăr și entuziast fiind, ai putere... Darabaneni.ro…Cui mai folosesc astăzi?
" href="social/6-ani-de-darabaneni-roa-cui-mai-folosesc-astazi/">continuare
Horoscop

Darabani

COMENTARIUL SĂPTĂMÂNII Când sărăcia te face celebru

Duminica, 24 Martie, 2019

Nu mică mi-a fost mirarea, când, sâmbătă dimineață, pe 9 martie, pe postul Digi 24 am văzut știrea cu șoferii care protestau pentru starea drumurilor la Darabani. Am crezut că este o știre făcută doar să umple timpii de emisie. Ulterior am constatat că au tratat cu toată seriozitatea subiectul, trimițând la fața locului o echipă de filmare. Știrea s-a rostogolit și a fost preluată și de alte publicații mari, precum Hotnews. Ceea ce nu este puțin lucru. ...  continuare »

Fara comentarii »

Aproximativ 300 de artiști prezenți la Sărbătoarea Centenarului GALERIE FOTO & VIDEO

Luni, 03 Decembrie, 2018

Trupele au fost așteptate cu pâine și sare de reprezentanții Primăriei Darabani. Astfel, pe scena din interiorul Casei de Cultură ”Theodor Balș” au urcat Ansamblul ”Stejărelul” din Darabani (coordonator prof. Mirel Dascălu), Ansamblul ”Bucium din comuna Fetești”, raionul Edineț, Republica Moldova (coordonator Ana Ciobanu), trupele de dans modern Magic Dance, Star Dance, Happy Dance și Miniritm de la Clubul Copiilor Darabani (coordonator prof. Lăcrămioara ...  continuare »

Fara comentarii »

Record de asistență la concertul SUBCARPAȚI din cadrul ZN GALERIE FOTO & VIDEO

Marti, 04 Septembrie, 2018

”M-am bucurat să aflu că mulți dintre membrii trupei Subcarpați sunt din Nordul nostru: din Suceava, din Botoșani, din Iași. În Poiană au făcut un spectacol în toată regula. Le-a plăcut la Darabani. Vor reveni la noi cu siguranță în anii următori” a declarat pentru Darabaneni.ro, Ștefan Teișanu, directorul ZN. La finalul spectacolului, artiștii au acordat autografe și s-au fotografiat cu fanii. Trupa Subcarpați a petrecut două zile la Darabani, vizitând ...  continuare »

Fara comentarii »

Ştefan Teişanu: "Spiritul Zilelor Nordului e o dovadă imediată că festivalul nostru nu e despre bani şi nu e despre orgolii, ci despre oameni!"

Marti, 08 August, 2017

Zilele Nordului nu sunt un fenomen cultural care să năucească milioane de oameni, deși ar putea fi. Zilele Nordului au fost și vor rămâne de-a pururi o poveste cu prieteni. Asta am văzut de la o ediție la alta, asta a reușit mai cu seamă Ștefan Teișanu, președintele Asociației Nord și sufletul festivalului, atunci când a descălecat pe Tărâmul de Sus înconjurat de oameni gata să se înhame la o muncă uriașă, atrăgând de la un an la altul tot mai mulți ...  continuare »

Fara comentarii »

Asfaltarea drumului naţional 29A a ajuns…la Lişna GALERIE FOTO

Miercuri, 24 Mai, 2017

De aproximativ 2 săptămâni, angajaţii firmei Viarom toarnă covor asfaltic de la ieşirea din Dorohoi spre Darabani. Până la jumătatea acestei săptămâni se asfaltaseră în jur de 17 km, puţin după ieşirea din Lişna, iar lucrările vor fi cel mai probabil suspendate, până la alocarea de noi fonduri, dar şeful drumurilor de la Iaşi este foarte optimist şi declară că vara aceasta se va asfalta drumul naţional până la…Rădăuţi-Prut. Din păcate, anul ...  continuare »

Fara comentarii »

Conferinţă despre creştinism şi contemporaneitate susţinută la Iaşi de un dărăbănean

Luni, 27 Martie, 2017

Invitații sunt doi tineri, proveniți din medii profesionale și regiuni geografice diferite, dar cu principii și valori similare. Originar din Bajura, Vasile Postolachi este profesor la Școala Gimnazială nr. 1 Rădăuți-Prut și doctorand al Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași cu o teză despre Fecioara Maria în tradițiile biblică și coranică. Daniel Gheorghe este deputat de Ilfov din partea PNL, aflându-se la al doilea mandat, și ...  continuare »

Fara comentarii »

Jandarmii vor supraveghea Unirea Principatelor Române şi la Darabani

Marti, 24 Ianuarie, 2017

În data de 24 ianuarie a.c., jandarmii botoșăneni vor asigura ordinea și siguranța la manifestările publice organizate cu prilejul împlinirii a 158 de ani de la Unirea Principatelor Române, în cooperare cu efective de poliție, pompieri și polițiști locali. Dimineața, începând cu orele 10:00, lucrătorii Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani vor fi prezenți la depunerea de coroane de la statuia domnitorului Alexandru Ioan Cuza ...  continuare »

Fara comentarii »

Prea ca la...Bobotează

Vineri, 06 Ianuarie, 2017

BIG LIKE! Mihai Dragută, un dărăbănean adevărat, a participat la slujba de Bobotează îmbrăcat într-un suman vechi de aproximativ un secol. (foto: Cristian RĂCNEA)  continuare »

Fara comentarii »

IN MEMORIAM Marcel Cucuruzac: „Ce se întamplă la ora actuală în justiţie este o tragedie” FOTO & VIDEO

Joi, 05 Ianuarie, 2017

Anul 2017 a adus o veste tristă pentru dărăbăneni. Avocatul Marcel Cucurzac, care locuia și profesa la Buzău, dar era născut la Darabani s-a stins din viață pe 2 ianuarie după ce a fost răpus de o boală nemiloasă.  Era cel mai de succes avocat din Buzău, o spunea chiar el și o recunoșteau și ceilalți. A lucrat 14 ani în procuratură însă o dramă familială l-a împins către profesia de avocat. A devenit celebru la scurt timp după ieșirea din ...  continuare »

Fara comentarii »

Gânduri pentru un 2017 mai bun. LA MULŢI ANI!

Sambata, 31 Decembrie, 2016

Cu toții ne dorim să fim acasă de Sărbători, nu acolo unde locuim de obicei sau unde am plecat în lume, acolo unde am copilărit, acolo unde am umblat prin zăpadă colindând și urând. Nu tot timpul reușim acest lucru, motiv pentru care, cei aflați departe trăiesc trecerea dintre ani cu sentimente împărțite. Oricât de frumos ar fi locul unde ciocnești la ora 00:00, de bucatele de pe masă, de prietenii din jur, un gând tot pleacă spre orașul, satul, casa de ...  continuare »

Fara comentarii »

Mesaj emoţionant al lui Leon Dănăilă, după vizita la Darabani „Va fi bine, veţi vedea!”

Luni, 21 Noiembrie, 2016

Am fost ieri acasă, la Darabani. Am aprins o lumânare la mormântul părinţilor mei. Le-am spus și lor care sunt noile mele planuri. În fotografia de pe cruce doar mama mi s-a părut un pic îngrijorată. Tata mă privea direct în ochi, zâmbându-mi parcă, dar liniștit! Sunt fii-su, mă cunoaște. Știe că sunt încăpățânat, dar reușesc întotdeauna. Mi-am respectat și iubit părinții la o intensitate greu de imaginat. Sunt ca niște sfinți pentru mine. Și ...  continuare »

Fara comentarii »

COMENTARIUL SĂPTĂMÂNII Miky Şpagă a plecat din Senat, noi am rămas cu aplaudacii

Duminica, 18 Septembrie, 2016

În primul rând despre aceștia este vorba. Miki Șpagă, pe numele lui adevărat Șerban Mihăilescu, este cunoscut ca un favorizat al sorții. Inginer de profesie, a lucrat în ultimul guvern comunist al lui Constantin Dăscălescu, timp în care se pare că a avut și ceva legături cu Securitatea. După 1990 a fost membru PSD fiind unul din oamenii siniștri, care au condus din umbră acest partid. A plecat alături de generalul izmană Gabriel Oprea și a format UNPR, o ...  continuare »

Fara comentarii »

7 tururi ale Nordului pentru participanţii la ZN. VEZI care sunt acestea

Vineri, 26 August, 2016

Două Tururi în Darabani (vineri, sâmbătă) spun drumeților povestea celui mai nordic oraș din România. „Cetatea Doamnei” este primul tur de vineri, dedicat Botoșanilor, și tot vineri turiștii pot umbla prin „Codrii lui Eminescu”, la Ipotești. Sâmbătă doritorii pot participa la turul „Malurile Prutului”, care îi duce la Casa Sfântului Ioan Iacob Hozevitu și în Poiana celor Patru Stejari, dar și în Pererîta lui Grigore Vieru. Duminică e ziua ...  continuare »

Fara comentarii »

LEON DĂNĂILĂ: „La facultate m-am dus cu o traistă legată în trei colţuri” I

Marti, 21 Iunie, 2016

Numele lui Leon Dănăilă, aparent, nu are nevoie de nici o prezentare. Cele peste 30000 de intervenții chirurgicale, 36 de cărți, sutele de articole, participările la manifestări științifice în afara țării, premiile internaționale, am putea crede că spun totul despre neurochirurgul originar din Darabani. Dar poate oare statistica să cuprindă întreaga dimensiune a unei asemenea personalități? În spatele acestor realizări remarcabile este o viață de om, cu ...  continuare »

Fara comentarii »

VEZI cine sunt preşedinţii şi locţiitorii secţiilor de votare din Darabani

Marti, 24 Mai, 2016

Astfel, la secţia nr. 112 din incinta Liceului „Dimitrie Cantemir” Darabani, preşedinte va fi Magdalena Imbir, în timp ce locţiitor este Didina Honceru. Cele două secţii de votare (nr. 113 şi 114) de la Şcoala Gimnazială „Leon Dănăilă” de pe str. 1 Decembrie vor fi conduse de Rodica Plugaru şi Răzvan-Claudiu Lazăr, locţiitorii lor fiind Dumitru Ghiorghiciuc, respectiv Verginia Aroşoaie. La Grădiniţa nr. 2 din Darabani, preşedintele secţiei de votare ...  continuare »

Fara comentarii »

...Şi-a luat maşină mică

Duminica, 22 Mai, 2016

Apariţie inedită pe strada 1 Decembrie din Darabani.  continuare »

Fara comentarii »

Tânăra accidentată în seara de Înviere a plecat la Dumnezeu

Duminica, 01 Mai, 2016

În momentul în care dărăbăneanca a ajuns la Spitalul Judeţean Botoşani, aceasta era în şoc hemoragic, suferise o ruptură de ficat şi multiple fracturi ale membrelor superioare şi inferioare, ea fiind introdusă de urgenţă în operaţie. Din păcate, la 2 ore şi jumătate după ce creştinii ortodocşi au luat Lumină, inima tinerei a încetat să mai bată. În loc să sărbătorească Paştele, familia Dănăilă se pregăteşte acum de înmormântare. Întreaga ...  continuare »

Fara comentarii »

Poza saptamanii

Imagini surprinse în timpul vizitei la Iași a Papei Francisc, Omul care a făcut să strălucească soarele peste tot unde a fost în România. (Click pe fotomontaj pentru a viziona mai multe imagini)

Sondaj
Dacă mâine ar fi alegerile prezidențiale, ați vota cu:

Slideshow
Stiri nationale si internationale
Clipul saptamanii
Toate drepturile rezervate | Orice reproducere partiala sau integrala a continutului acestui site(fotografii sau texte) se pedepseste conform legilor in vigoare